RÓŻNICE MIĘDZY UKŁADEM KLAWIATURY MIĘDZYNARODOWYM ANGIELSKIM (ISO), A UKŁADEM KLAWIATURY ANGIELSKIM- USA (ANSI)–MACBOOK

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że można kupić laptopa z nadgryzionym jabłuszkiem. W z różnymi układami klawiatury. W sklepie Apple store możemy nabyć naszego maczka m. im. w układzie angielskim-USA (ANSI) oraz w układzie międzynarodowym angielskim (ISO). Nie będę się skupiać na innych wersjach klawiatur dostępnych w sklepie Apple store, ponieważ przeważnie to między tymi dwoma układami klawiatur będzie padał nasz wybór w Polsce.

Zanim nabyłam swojego pierwszego Maca w życiu to posłuchałam serii podcastów w wykonaniu Mikołaja Hołysza, które bardzo polecam każdemu nowemu użytkownikowi Maca, lub takiemu, który chce zapoznać się mniej więcej z systemem MacOS, bo taki właśnie znajduje się na pokładzie naszego Maca. Dopiero wtedy zdałam sobie sprawę z tego jaki tak naprawdę miałam układ klawiatury na moim poprzednim laptopie z systemem Windows.

Ale po co się nad tym tak naprawdę rozwodzić? Osoby widzące mogą bez problemu zapoznać się ze zdjęciem konkretnego układu klawiatury, w przeciwieństwie do przyszłych niewidomych użytkowników sprzętu ze stajni Apple, o czym wspomina również sam mikołaj w swoich podcastach. Na witrynach internetowych różnego rodzaju sklepów nie ma tak wyczerpującego opisu, który by nam uzmysłowił jakie jest ułożenie klawiszy względem siebie. Dlatego postanowiłam popełnić wpis, w którym postaram się jak najbardziej szczegółowo uwzględnić różnice jakie występują między wspomnianymi układami klawiatur, a są one dość istotne(moim zdaniem), przede wszystkim dla ergonomii pracy, zwłaszcza, gdy dużo piszemy na klawiaturze. Nie raz miałam okazje czytać wpisy ludzi, którzy kupili Maca z układem klawiatury międzynarodowym angielskim i narzekali że ciężko im się było przyzwyczaić do np. krótszego klawisza Shift po przesiadce z systemu Windows, na którym mieli układ klawiatury amerykański.

RÓŻNICE, KTÓRE NAJBARDZIEJ RZUCAJĄ SIĘ W OCZY

Przede wszystkim różnice, które mogą najbardziej wpływać na naszą ergonomię pracy, to krótszy klawisz Shift, który znajduje się po lewej stronie klawiatury w angielskim jego układzie. W amerykańskim układzie jest on dłuższy. Oba klawisze mają tą samą długość. Lewy Shift jest dokładnie tej samej długości jak ten po prawej stronie klawiatury.

Kolejna różnica to umiejscowienie klawisza akcent. Ma on dla nas znaczenie, głównie, w przemieszczaniu się między otwartymi oknami aplikacji. W układzie angielskim znajduje się on zaraz na prawo od lewego klawisza Shift (między klawiszem Shift, a literką Z), natomiast w układzie amerykańskim, ulokowany jest on pod klawiszem Escape, który znajduje się w lewym górnym rogu klawiatury.

Kolejną, dość znaczącą różnicą, mającą duży wpływ na komfort użytkowania klawiatury jest usytuowanie jak również wygląd klawisza Return/Enter. Oba klawisze mają inne ułożenie oraz długość. Klawisz na klawiaturze amerykańskiej znajduje się zaraz nad prawym klawiszem Shift. Jest również krótszy od klawisza Shift. Natomiast klawisz Return na klawiaturze w układzie angielskim umiejscowiony jest również nad prawym klawiszem Shift i bezpośrednio pod klawiszem Delete, lecz ma od niego inny kształt. i wielkość. Jest on większy niż klawisz return na klawiaturze ANSi. Swym wyglądem przypomina odwróconą literę L, którą byśmy przekręcili o 180 stopni w lewo, wokół jej osi. Zajmuje on również dwa rzędy klawiatury, biorąc pod uwagę jego długość.

Ostatnią różnicą jest brak klawisza sekcji w klawiaturze ANSI. Przez to, że lewy Shift jest dłuższy, a co za tym idzie, zajmuje więcej miejsca, nie ma miejsca na dodatkowy klawisz sekcji. Jednym słowem klawiatura ISO posiada więcej klawiszy w porównaniu do klawiatury ANSI.

Poniżej podam Wam klawisz po klawiszu jak wygląda umiejscowienie wszystkich klawiszy w obu układach klawiatur idąc od góry do samego dołu, rząd po rzędzie.

UMIEJSCOWIENIE KLAWISZY W UKŁADZIE ANSI

Pierwszy rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

Escape, F1, F2, F3, F4, F5, F6, F7, F8, F9, F10, F11, F12, oraz klawisz zasilania/touch id.

Drugi rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

Akcent, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0, łącznik, znak równości, oraz klawisz delete.

Trzeci rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

Tabulator, Q, W, E, R, T, Y, U, I, O, P, lewy nawias kwadratowy (otwierający), prawy nawias kwadratowy (zamykający), oraz odwrotny ukośnik.

Czwarty rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

Klawisz CapsLock, A, S, D, F, G, H, J, K, L, średnik, apostrof, oraz Return/Enter.

piąty rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

Shift, Z, X, C, V, B, N, M, przecinek, kropka, ukośnik, oraz Shift.

Szósty rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

FN, Ctrl, Opt, Cmd, Spacja, Cmd, Opt, strzałka w lewo, strzałka góra/dół, oraz strzałka w prawo.

UMIEJSCOWIENIE KLAWISZY W UKŁADZIE ISO

Pierwszy rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

Escape, F1, F2, F3, F4, F5, F6, F7, F8, F9, F10, F11, F12, oraz klawisz zasilania/touch id.

Drugi rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

Symbol sekcji, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0, łącznik, znak równości, oraz klawisz delete.

Trzeci rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

Tabulator, Q, W, E, R, T, Y, U, I, O, P, lewy nawias kwadratowy (otwierający), prawy nawias kwadratowy (zamykający), oraz klawisz Return/Enter.

Czwarty rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

Klawisz CapsLock, A, S, D, F, G, H, J, K, L, średnik, apostrof, odwrotny ukośnik, oraz Return/Enter.

piąty rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

Shift, akcent, Z, X, C, V, B, N, M, przecinek, kropka, ukośnik, oraz Shift.

Szósty rząd klawiszy, idąc od lewej do prawej:

FN, Ctrl, Opt, Cmd, Spacja, Cmd, Opt, strzałka w lewo, strzałka góra/dół, oraz strzałka w prawo.

PODSUMOWANIE

Jak możecie zauważyć, kilka różnic dość znaczących jest. Osobiście nie lubię korzystać z tej klawiatury w układzie ISO, ponieważ nieustannie naciskam akcent zamiast klawisza Shift, gdy chce zrobić wielką literę. Na iPhone jednak rozwiązałam ten problem w taki sposób, że kiedy tylko zrobię kropkę na końcu zdania to automatycznie wprowadza mi się wielka litera. Natomiast na Macu posiadam klawiaturę w wersji ANSI. Taki układ najlepiej mi odpowiada. Mam nadzieje, że tym wpisem rozwiałam Wasze wątpliwości co do różnic między obydwoma rozwiązaniami 😁 I teraz będziecie mogli wybrać taki układ klawiatury, który Wam będzie odpowiadał najbardziej. Niektórzy, bowiem bardzo sobie cenią klawiaturę w wersji ISO, głównie za jego duży klawisz Return/Enter.

Za pomoc w wyłapaniu różnic między obydwoma układami klawiatur, dziękuje Mateuszowi z kanału Matixshaker 😁 

Pozdrawiam Was bardzo cieplutko, Szarlotka 😁 

Design a site like this with WordPress.com
Rozpocznij